גוגל מסכימה לשלם תמלוגים לאתרי חדשות בצרפת

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

נכתב ע"י יורי שוב

מלווה חברות וארגונים בשלבי התכנון ו-הביצוע של אסטרטגיות דיגיטל, בדגש על ניהול ערוצי פרסום, קמפיינים ממומנים, דאטה ואנליטיקה. מייסד ו-VP Growth בחברת טופנדה המתמחה בהענקת שירותי שיווק מקצועיים לחברות סטארטאפ וטכנולוגיה.

גוגל הגיע להסכם עם התאחדות אתרי חדשות בצרפת בנוגע לאופן תשלום תמלוגים לאתרי חדשות שיופיעו בתוצאות החיפוש.

כמו שדיווחנו בטרגטת, זה מספר חודשים שגוגל נמצאת בעיצומו של מאבק תודעתי על כללי המשחק החדשים בתחום זכויות היוצרים. הוראת האיחוד האירופי לפרלמנטים באיחוד, לחוקק או לעדכן חוקים להגנת זכויות היוצרים ברשת, עלולה להביא לכך שחברות כמו גוגל ו-פייסבוק יצטרכו לשלם תמלוגים לאתרי חדשות שתקצירי הכתבות שלהן מוצגות במנועי חיפוש, או משותפות באופן ויראלי ברשתות חברתיות.

הפרלמנט הצרפתי העביר כבר ב-2019 חוק חדש להגנת זכויות היוצרים, ובכך היה לפרלמנט הראשון שביצע את הוראת האיחוד האירופי. החקיקה בצרפת תמרצה מו"לים צרפתיים בכירים לתבוע מגוגל פיצויים על שימוש בתוכן החדשותי שלהם.

חברת גוגל צרפת נכנסה למו"מ מול ההתאחדות הצרפתית לעיתונות אשר מייצגת את המו"לים הצרפתיים, ולאחר כשנה של דיונים, הגיעו הצדדים להבנות וחתמו על הסכם.

בהצהרה מיוחדת, הודיעו נציגי ההתאחדות הצרפתית לעיתונות (APIG), The Alliance de la Presse d'Information Générale' וגוגל על עיקרי ההסכם בין הצדדים בדבר השימוש בפרסומי החדשות המקוונים ע"י מנוע החיפוש.

לשון ההצהרה כפי שפורסמה באתר גוגל הצרפתי מציינת שהצדדים הסכימו על מסגרת עבודה בה גוגל תנהל מו"מ על רשיונות פרטניים מול אתרי חדשות צרפתיים מוסמכים אשר נמנים בין חברי ההתאחדות, על תנאי השימוש בכתבות החדשותיות בתוצאות החיפוש של גוגל.

כמו כן, בהצהרה מציינים כי ההסכמים מול אתרי החדשות יתבבסו על קריטריונים שהוגדרו מראש, כמו למשל מידת התרומה של אתר החדשות לידוע הציבור בנושאים פוליטיים וכלליים, וכן נפח התעבורה בידיעות היומיות המתפרסמות באתר.

מנכ"ל גוגל צרפת, סבסטיין מיסוף, הצהיר כי "ההסכם עם ההתאחדות הצרפתית לעיתונות (APIG) מהווה צעד משמעותי קדימה. ההסכם מתקף את ההתחייבות של גוגל לפצות מו"לים בהתאם לחוק הצרפתי, וכן פותח את הדלת לשיתופי פעולה עם שותפינו. אנו שמחים לתמוך במו"לים ועיתונאות בתחום החדשות בעידן הדיגיטלי."

כפי שסיפרנו בטרגטת בחודש אוקטובר האחרון, גוגל משקיעה משאבים רבים בביסוס שיתופי פעולה עם מו"לים בתחום החדשות. 

באוקטובר, מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי, הודיעה כי גוגל תשקיע מיליארד דולר באתרי חדשות שישתתפו בפרויקט ה-Google News Initiative.

החודש גוגל כבר מדווחת על 450 אתרי חדשות שהצטרפו לפרויקט, וצפויים להיתמך על ידיה במהלך 3 השנים הקרובות. במקביל, גוגל הודיעה כי הגיע להסכם גלובאלי עם סוכנות הידיעות, רויטרס, המייצגת כ-2,500 עיתונאים ברחבי העולם.

עם זאת, לא בכל המקרים הדברים מסתדרים באופן משביע רצון לשני הצדדים. באוסטרליה, אשר הפרלמנט שלה עומד להצביע בשבועות הקרובים על הצעת חוק בסגנון דומה, גוגל מאיימת כי במידה והצעת החוק תתקבל במתכונתה הנוכחית, החברה תיאלץ לסגור את שירות החיפוש של במדינה.

רוצה לקבל את כל העדכונים כשהם חמים?

יותר מ-1,000 מקצועני שיווק כבר הצטרפו לרשימת התפוצה במייל

כתובות נוספות שיעניינו אותך

רייטינג הטלוויזיה לאנשי דיגיטל טרגטת

רייטינג הטלוויזיה – מדריך מקיף לאנשי דיגיטל

פרסום באינטרנט הוא המובן מאליו בימינו. אף כי מאז 2019 יותר ממחצית מתקציבי הפרסום בעולם מופנים לדיגיטל, הדרך של הענף לפסגה לא בהכרח הייתה חלקה ומהירה. בואו נראה כיצד התפתח הפרסום באינטרנט בשלושת העשורים האחרונים…

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד

עדכון חדשות שיווק דיגיטלי שבועי. הישארו מעודכנים עם הידיעות המשפיעות ביותר בעולם השיווק הדיגיטלי.

תגיד שמעת שגוגל...

רוצה להישאר בעניינים עם כל הדברים החשובים שקרו בעולם השיווק הדיגיטלי? אף אחד לא צריך לדעת שאנחנו דואגים לך ככה

דילוג לתוכן