גוגל מאיימת לסגור את מנוע החיפוש באוסטרליה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

נכתב ע"י יורי שוב

מלווה חברות וארגונים בשלבי התכנון ו-הביצוע של אסטרטגיות דיגיטל, בדגש על ניהול ערוצי פרסום, קמפיינים ממומנים, דאטה ואנליטיקה. מייסד ו-VP Growth בחברת טופנדה המתמחה בהענקת שירותי שיווק מקצועיים לחברות סטארטאפ וטכנולוגיה.

גוגל הודיעה כי אם יתקבל חוק שיחייב את גוגל לשלם תמלוגים לאתרי חדשות אוסטרליים, תיאלץ לסגור את שירותיה במדינה.

מנכ"לית גוגל אוסטרליה, מל סילבה, העלתה סרטון ומכתב הבהרה באתר גוגל הרשמי תחת הכותרת "מכתב פתוח לכל האוסטרלים", בו היא טוענת כי "אם גרסתו המוצעת של החוק תתקבל, לא תוותר לנו ברירה אלא להפסיק את זמינותו שירות החיפוש של גוגל באוסטרליה."

סילבה מסבירה כי גוגל לא מציגה את החדשות בתוצאות החיפוש שלה, אלא בסה"כ את הקישורים אליהן משתמשי גוגל יכולים לעבור כדי לקרוא את החדשות.

סילבה טוענת כי החוק החדשה יחייב את גוגל "לשלם על קישורים", ומזהירה לפי "מדרון חלקלק". לפי סילבה, אם גוגל תיאלץ לשלם לאתרי חדשות על הופעתם בתוצאות החיפוש, לא תהיה מניעה מעסקים אחרים לדרוש תשלום גם כן, והדבר עלול להוביל לקריסת המודל העסקי של מנועי חיפוש.

כמו כן, סילבה מסבירה כי גוגל אינה מתנגדת לחקיקה שתגן על זכויות יוצרים, אלא מבקשת שהחקיקה תהיה הוגנת.

סילבה מזמינה את אתרי החדשות האוסטרליים להצטרף ל-Google News Initiative ולחבר את אתריהן למוצר ה-Google News Showcase החדש. לפי סילבה המוצר מותאם לחקיקה החדשה. כמו כן, יוזמת Google News הבטיחה להשקיעה מיליארד דולר ב-3 השנים הקרובות באתרי חדשות בעולם.

מוצר ה-Google News Shocase
מוצר ה-Google News Shocase

 

המאבק של גוגל באוסטרליה מצטרף להצהרה שפייסבוק נתנה בחודש אוגוסט האחרון, בה היא הודיעה באופן חד משמעי כי תאסור כל שיתוף של קישורים מאתרי חדשות אוסטרליים בפלטפורמה, במידה והחוק יתקבל כפי שהוא מוצע היום.

בשבוע שעבר, האתר The Herald דיווח על תלונות של אתרי חדשות אוסטרליים שכבר שמו לב כי דפי האתרים שלהם הוסרו משירות ה-Google News. תגובתה הרשמית של גוגל הייתה כי מדובר בניסוי שהשפיע על 1% מכלל משתמשי גוגל באוסטרליה.

במקביל לסאגה המתרחשת סביב חוק הגנת זכויות היוצרים האוסטרלי, בצרפת אשר הפרלמנט שלה כבר העביר חוק דומה ב-2019, הגיעה גוגל להסכם עם התאחדות אתרי החדשות הצרפתית. במסגרת ההסכם גוגל תנהל מו"מ פרטני מול אתרי חדשות צרפתיים בנוגע לפיצוי האתרים בגין שימוש בתוכן חדשותי. גובה הפיצויים יקבע על בסיס קריטריונים שהוגדרו מראש במסגרת ההסכם עם ההתאחדות.

רוצה לקבל את כל העדכונים כשהם חמים?

יותר מ-1,000 מקצועני שיווק כבר הצטרפו לרשימת התפוצה במייל

כתובות נוספות שיעניינו אותך

רייטינג הטלוויזיה לאנשי דיגיטל טרגטת

רייטינג הטלוויזיה – מדריך מקיף לאנשי דיגיטל

פרסום באינטרנט הוא המובן מאליו בימינו. אף כי מאז 2019 יותר ממחצית מתקציבי הפרסום בעולם מופנים לדיגיטל, הדרך של הענף לפסגה לא בהכרח הייתה חלקה ומהירה. בואו נראה כיצד התפתח הפרסום באינטרנט בשלושת העשורים האחרונים…

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד

עדכון חדשות שיווק דיגיטלי שבועי. הישארו מעודכנים עם הידיעות המשפיעות ביותר בעולם השיווק הדיגיטלי.

תגיד שמעת שגוגל...

רוצה להישאר בעניינים עם כל הדברים החשובים שקרו בעולם השיווק הדיגיטלי? אף אחד לא צריך לדעת שאנחנו דואגים לך ככה

דילוג לתוכן